• امام رضا (ع):هر کس اندوه و مشکلی را از مومنی برطرف نماید، خداوند در روز قیامت انـدوهش را از قلبش برطرف می سازد. (اصول کافی، ج ۳، ص ۲۶۸)
  • مَنْ زارَ قَبْرَ عَمَّتی بِقُمْ، فَلَهُ الْجَنَّتهُ. هركس قبر عمّه ام ـ حضرت معصومه سلام الله علیها ـ را با علاقه و معرفت در قم زیارت كند، أهل بهشت خواهد بود.
  وظایف راهبردی بسیج از منظر فرماندهی كل قوا؟
وظایف راهبردی بسیج را از منظر فرماندهی كل قوا بیان نمائید؟
حضرت امام خمینی (ره) پیرامون وظیفه بسیج می فرمایند: «طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه‌ها باید با تمام توان خود در مراكز شان، از انقلاب و اسلام دفاع كنند و فرزندان بسیجی‌ام دراین دو مركز، پاسدار اصول تغییر ناپذیر «نه شرقی و نه غربی» باشند».
فرمانده معظم كل قوا به عنوان، فرمانده ارشد بسیج و مراد همه بسیجیان، در این زمینه همواره وظایفی را برای این مجموعه تعریف و ترسیم نموده‌اند كه برخی از این وظایف به شرح زیر است:
1-     حمایت از شعارهای جهانی انقلاب اسلامی
2-     نظام جمهوری اسلامی پرچم معنویت و اخلاق را بلند كرد. برافراشتن پرچم اخلاق، فقط از موضع موعظه‌گری قابل تأمین نیست؛ با حركت عظیم و اقتدار ناشی از حضور مردم، این پرچم در دنیا برافراشته شده است. امروز ما در منبرهای عظیم جهانی و بین‌المللی، از عدالت و مظلومیت ملتها سخن می‌گوییم و این به بركت نظام جمهوری اسلامی است. حضور مردم و بسیج حقیقی دلها و جسمها و جانها می‌تواند پشتوانه‌ این حركت عظیم جهانی باشد. این مسؤولیت عظیم بسیج است.
2- مسؤولیت بسیج در دفاع از هویت ملی و دینی
3-     از بزرگترین مسؤولیت‌های یك مجموعه‌ی بسیج در كشور این است كه از هویت ملی و دینی پاسداری می‌كند و باید پاسداری كند.
4-     وظیفه خطیر بسیج در عرصه‌سازندگی كشور
5-    امروز بسیج عناصر مؤمن و فداكار، علاوه بر دفاع مسلحانه از كشور و انقلاب، باید سازندگی كشور را نیز هدف دیگر خود قرار دهد. امروز، روزی است كه همه‌ی نیروها باید همه‌ی سرمایه‌های علمی، فكری، تخصصی، تجربی، مادی و معنوی خود را همچون بسیجیان میدان جنگ، پشت سر دولت به میدان سازندگی وارد كنند؛ دولت به شكل بسیجی عمل كرده و نیروهای كارآمد بسیجی را به حضور در میدان سازندگی تشویق كند و با برنامه‌ریزی جامع، جایگاه هر قشر و هر فردی را در جهاد بازسازی كشور معین كند، و آحاد مردم نیز با ترجیح مصلحت سازندگی بر مصالح شخصی، فداكارانه در این میدان مجاهدت كنند.
6-     ضرورت حفظ آمادگی دائمی
7-    انتظاری كه امام از بسیج داشت، آمادگی و حضور دائمی بود؛ زیرا بسیج، پشتوانه‌ اصلی انقلاب است.
 ضرورت دشمن شناسیبسیج، در سرتاسر كشور هوشیار باشد. همه‌ی نیروهای مسلح - ارتش، سپاه و نیروهای انتظامی - باید هوشیار باشند. همه باید هوشیار باشند؛ اما بسیج، احتیاج به هوشیاری مضاعف دارد. آحاد بسیج در هرجا هستند - در شهر، در ده، در عشایر، در دانشگاه، در حوزه‌ علمیه، در دبیرستان، در بازار، در اداره، در كارخانه - باید هوشیار باشند. دشمن، برای ضربه زدن به انقلاب و اسلام، از یك راه نمی‌آید؛ از راههای مختلف می‌آید. باید چشمتان را باز كنید، متوجه باشید و دشمن را بشناسید. امام بزرگوار، این خطوط را برای ما درست مشخص كردند.
6- بسیج و قطع امید استكبار جهانی از جمهوری اسلامی
8-    شما جوانها باید دائم در صحنه باشید. باید دائم نشان دهید كه جمهوری اسلامی آسیب‌ناپذیر است. نیروی مؤمن بسیج و نیروهای حزب‌اللهی در سرتاسر كشور و آحاد مؤمن در این كشور، باید كاری كنند كه امید امریكا و صهیونیستها و بقیه‌ی قدرتهای دشمن از جمهوری اسلامی به كلی قطع شود.
9-      مقابله با اشاعه فساد و توطئه‌های دشمن
دشمن برای شایع‌كردن فساد در بین جوانان این كشور، برنامه‌ریزی می‌كند. چه كسی باید در مقابل این اشاعه‌ی فساد بایستد؟ چه كسی باید در مقابل خرابكاریها بایستد؟ چه كسی باید در مقابل توطئه‌هایی كه دشمن به وسیله‌ی عوامل خود در داخل كشور انجام می‌دهد و ممكن است یك عده آدم ساده‌لوح را هم به دنبال خود بكشاند، بایستد؟ بسیج؛ همین نیروی عظیم.- حفظ فضای سالم در كشور
امروز وظیفه بسیج، حفظ فضای سالم در كشور و منزوی كردن زشتی و آلودگی و غفلت و ریا و نفاق و شرك است. امروز نسل نوخاسته‌ كشور، با كمال صفا و پاكی به دنبال حقیقت می‌دود و تشنه آن است. در كجای كشور، شما جوانان نوخاسته - پسر و دختر - را می‌بینید كه تشنه حقیقت و معنویت و فهمیدن و درست فهمیدن نباشند؟ این نسل پرعدد امروز كشور ما با صفای ذاتی جوانی خود و با تربیت اسلامی جامعه‌ی ما، دنبال حقیقت است؛ اما در كمین این نسل، گرگان درنده و روبهان حیله‌گری هستند. در كمین نسل نوخاسته‌ جوان ما كسانی نشسته‌اند كه می‌خواهند او را بفریبند، یا بدرند و از بین ببرند.
-10 بسیج و باز كردن میدان‌های تازه‌ زندگی
تجدد و نوگرایی حقیقی و باز كردن میدان‌های تازه‌ی زندگی، مطلوب اسلام است؛ اصلا اسلام این را از انسان خواسته؛ این به بركت تأمل، تعمق، كار درست، كار فكری، تلاش عملی، مجاهدت، استقبال از كار و از خطر در همه‌ی میدان‌ها، و همتها را بلند كردن به‌دست می‌آید. این كارها مربوط به كیست؟ مربوط به بسیج است. اگر بسیج را درست معنا كنیم، همین است.
-11 تقویت و افزایش بصیرت و آگاهی
اساس بسیج در جمهوری اسلامی، بر آگاهی است. در این‌جا نظام جمهوری اسلامی هرگز نخواسته است عده‌ای بیایند و چشمهایشان را ببندند و با اطاعت كوركورانه و بی‌خبر از آنچه كه اتفاق می‌افتد، به میدان بروند و اسلحه‌ها را بكشند و بنای جنگیدن بگذارند. این را ما نخواستیم. جمهوری اسلامی و امام این جمهوری - رضوان و رحمت خدا بر او - عكس این حركت كردند. ملت ما با آگاهی راه‌افتاد، میدان را انتخاب كرد و در آن میدان جنگید. كسانی كه در جبهه‌های نبرد، در هشت سال جنگ تحمیلی و قبل از آن و مقداری بعد از آن ایستادند و جنگیدند، علی بصیره جنگیدند. مكرر در مكرر از زبانشان شنیدیم كه «ما برای خاك نمی‌جنگیم؛ ما برای یك وجب زمین نمی‌جنگیم؛ ما برای اهداف و آرمانهایمان می‌جنگیم. » این، همان معرفت است.
من می‌خواهم عرض كنم: جوانان عزیز! بسیجیان عزیز! هر جای كشور كه هستید، این بصیرت را روزبه‌روز زیاد كنید. نگذارید بعضی از نیازهای مادی و مسائل كوچك، جلو بصیرتها را بگیرد. بصیرتتان را حفظ كنید و دشمنتان را بشناسید. دشمن، ترفندهای گوناگون دارد؛ و آن ملتی موفق می‌شود كه فریب نخورد... بصیر باشید در شناسایی دشمن. بصیر باشید در شناسایی ترفندهای دشمن.
-12 ضرورت خودسازی و هوشمندی و پایداری
امروز دانشگاه، بیش از همیشه به بسیج دانشجویی و بسیج دانشجویان در صراط مستقیم انقلاب نیازمند است، و تشكل بسیج دانشجویی، بیش از همیشه به خودسازی و هوشمندی و پایداری
-13 ضرورت خودسازی و مراقبت
قرآن به ما می‌گوید: «و لا تهنوا و لا تحزنوا و انتم الاعلون. » یعنی سست نشوید، غمگین نشوید، شما بالاتر از دیگران هستید. به دنبال این جمله، قیدی دارد: «ان كنتم مؤمنین»؛ اگر مؤمن باشید. همه‌ی این حرفهایی كه زدیم، مربوط به آن‌وقتی است كه رابطه‌ی ما با خدا خوب باشد؛ مربوط به آن وقتی است كه شما جوانان عزیز، با تقوا باشید؛ مربوط به آن وقتی است كه شما زن و مرد، سعی كنید دینتان را حفظ كنید؛ در مقابل جاذبه‌های گناه، تسلیم نشوید و در مقابل وسوسه‌ شیطان، مقاومت كنید. شما می‌توانید و امتحان كردیم كه شما می‌توانید. بالاترین وسوسه‌های شیطان، وسوسه‌ حفظ نفس است. چقدر شما در زیر گلوله‌ بارانهای پی‌درپی دشمن و آتشهای انبوهی كه دشمن، در جنگ بر سرتان می‌ریخت، جلو رفتید و نترسیدید!
بدانید امروز یكی از سلاحهای دشمنانی كه مرگ بر آنها می‌گویید، این است كه در مقابل جوانان ما دانه بپاشند - دانه‌ گناه، دانه‌ جاذبه‌های گناه، جاذبه‌های فساد - تا بلكه بتوانند آنها را جذب كنند. نفس قوی باید بایستد و تسلیم این جاذبه‌ها نشود. مراقب باشید! جوانان بسیجی ما مؤمنند، مطهرند، پاكند. اما ممكن است در میان آنها افرادی پیدا شوند كه روح قوی نداشته باشند و تسلیم ترفند دشمن و شیطان گردند. این‌جا، تقوا به درد می‌خورد. تقوا یعنی این‌كه دایم مراقب خودمان باشیم و نگذاریم كه اشتباه كنیم. یكی از سلاحهای ما، دعاست؛ «لایملك الّا الدعاء. » ما دعا را داریم؛ سلاح دعا را داریم؛ سلاح تضرع را داریم و سلاح بكاء را داریم.
پیش خدا تضرع كنید و همه چیز را با تضرع، از خدا بخواهید. این بازوی قوی، این اراده‌ی نیرومند و پولادین، با دعاست كه كارایی پیدا خواهد كرد. در میدان جنگ هم، پیغمبر اكرم و امیرالمؤمنین علیهماالسّلام دعا كردند و با تضرع از خدای متعال خواستند. امام عزیز ما هم در جنگ دعا می‌كرد. دل ما به دعاهای آن بزرگوار و دعاهای مؤمنین و صالحین، قرص بود.
-14 ضرورت حفظ و تقویت ارتباط با خدایك ویژگی این است كه در بسیج ملت ایران، مایه‌ی اصلی، ارتباط با خداست. جوان بسیجی یا هر قشری از قشرهای آن؛ یعنی مرد و زن و پیر و جوان بسیجی، دارای یك ارتباط معنوی و صمیمی با خداست. این، مایه‌ی اصلی كار است. آن عاملی كه موجب می‌شود انسان در میدانها خسته نشود، یاد خداست. آن نیرویی كه انسان را در مقابل همه‌ی قدرتها با قوت كامل نگه می‌دارد، توكل به خداست. اگر توكل و اعتماد به خدا و ارتباط با خدا بود، حركت مردمی و بسیجی، حركتی پایدار و ماندگار خواهد بود. و اگر نبود، یك هیجان و اشتعال در برهه‌ای از زمان پیدا می‌شود، ولی باقی نمی‌ماند و از بین می‌رود. شما اگر نگاه كنید، در دنیا كشوری را با خصوصیات كشور ایران پیدا نخواهید كرد كه توانسته باشد در مقابل آن همه دشمن بایستد، بر آنها غالب شود، موانع را بردارد، راه خود را بگشاید، و در جهت اهداف خود حركت كند. آن چیزی كه تا امروز، این حركت را در ایران اسلامی این‌طور مستقیم به سمت هدف هدایت كرده است، همین ایمان شما، ارتباطتان با خدا و روحیه‌ی دعا و تضرعی است كه در نیروهای بسیجی ما وجود دارد. این، همان دعای كمیلی است كه شما مقید بودید و هستید بخوانید. این، همان نماز جمعه‌های شماست. این، همان توسلات و توجهات شما به ائمه علیهم‌السّلام است. و این پیوند و رابطه‌ی معنوی است كه همه چیز را حفظ كرده است. این، یك خصوصیت است كه در جاهای دیگر نیست، و باید آن را حفظ كنید.
-15اخلاق اجتماعی بسیج در ارتباط با مردم                   
شما بسیجی ها باید به گونه ای رفتار كنید كه احترام و محبت مردم جلب شود. شما باید نمونه اخلاق و تواضع و مهربانی و رعایت مقررات باشید. آن كسی بسیجی تر است كه مقررات را بیشتر رعایت می كند، به خاطر آنكه این فرد بیشتر از همه برای نظام دل می سوزاند و مقررات، لوازم قطعی اداره درست نظام است.
-16 تلاش برای افزایش محبوبیت بسیجیان در جامعه
هر جوان بسیجی، مرد بسیجی، زن بسیجی، دانش‌آموز بسیجی، دانشجوی بسیجی، كارگر بسیجی و روحانی بسیجی می‌تواند محور باشد و انسانهایی را به خود جذب كند و با سخن و اخلاق و رفتار و درس خواندن و كار كردن و احساس مسؤولیت و آگاهی سیاسی و اطلاعات دینی و معنوی خود، مثل شمعی دلها را روشن كند و دیگران را امیدوار به آینده و آماده‌ی به كار برای حضور در میدانها قرار دهد. ببینید چه مسؤولیت بزرگ و سنگین و درعین‌حال شیرین و هیجان‌انگیزی است.
این در صورتی به وجود می‌آید و به وقوع می‌پیوندد كه در داخل سازمان نیروی مقاومت بسیج، كار اداره‌ی فكری و عملی و قلبی و اخلاقی و روحی و سیاسی از همه جهت، آن‌چنان منظم و با تدبیر صورت گیرد كه بتواند چنین محصول عظیمی داشته باشد.
-17 مساجد را رها نكنید
مساجد را رها نكنید. نیروی مقاومت بسیج، بهترین جایی كه دارد، همین مساجد است. منتها مساجد را مسجد نگه دارید. با امام جماعت مسجد، با عبادت كنندگان مسجد و با مؤمنینی كه در مسجدند، برادرانه صمیمی باشید - كه بحمداللَّه هستید - و آن را حفظ كنید و بیشتر كنید. اول وقت، نماز را به جماعت، پشت سر پیشنماز هر مسجدی كه در آن هستید، بخوانید. در مراسم دینی مسجد و تبلیغات آن شركت كنید. در مراسم دعا و قرآن و مراسم مذهبی شركت كنید. شما و امام جماعت آن مسجد - هر كس كه هست - مشتركاً مسجد را حفظ كنید. برای مسجد، جاذبه درست كنید تا بچه‌ها، جوانان و زن و مرد محله، مجذوب مسجدی شوند كه شما در آن هستید و بیایند. مسجد، پایگاه بسیار مهمی است.
-18انتظارات از محفل بسیجیان
من به شما برادران و خواهران عزیز - كه فرزندان من هستید - مؤكدا توصیه می‌كنم كه به عمق‌ها توجه كنید و آن را بطلبید؛ از ظواهر هم دست نكشید. این خطاست كه كسی خیال یا توهم كند كه باید باطن را درست كرد، ظاهر مهم نیست؛ نخیر، همین ظاهر، انسان را به وادی‌های گوناگونی می‌كشاند. ظاهر دینی، ظاهر اسلامی، پایبندی به تعبد دینی، همین مجالس دعا، همین مجالس توسل به ائمه (علیهم‌السلام) لازم است؛ منتها همه‌ی اینها را با دانایی همراه كنید.
در مجلس روضه‌خوانی و سینه‌زنی بسیج وقتی شعر خوانده می‌شود، باید با معنا، با مضمون، جهتدار و همراه با درس باشد. وقتی در آن‌جا سخنرانی می‌شود، باید در جهت تعمیق فكر و اندیشه باشد. وقتی نماز جماعت می‌خوانید، نماز شما باید همراه با توجه به پروردگار و خشوع در مقابل او باشد. وقتی اعتكاف می‌كنید، وقتی روزه می‌گیرید، وقتی اجتماعات مذهبی تشكیل می‌دهید، باید همراه با توجه به خدای متعال و همراه با اخلاص باشد. كلید موفقیت اینهاست.
 

Copyright 2010- 2017 - QUT Web Development Group